• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Akaryakıt iskontosuna gözünüzü dikmeyin!

4 Ekim 2017
Akaryakıt iskontosuna gözünüzü dikmeyin!

PETROL istasyonlarını temsil eden bazı sivil toplum kuruluşları, özellikle bizim gibi toplu taşımacılık yapan kurumsal şirketler ve İETT, BURULAŞ gibi kamu kuruluşlarının dağıtıcılarla yaptığı iskonto anlaşmaları konusunda rahatsız.

Söz konusu kuruluşlar, taliplerini dile getirmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ile görüşme talep ediyor ve talepleri kabul ediliyor.

Petrol istasyonları istemiş ki, bu ıskontolar keyfi olsun. İsteyen uygulasın, istemeyen uygulamasın. Bu kuruluşlar, 2015 yılında da benzer bir talepte bulunmuşlardı. Bilinmelidir ki dağıtım şirketleri ile istasyonlar arasında imzalanan iç sözleşmelerde zaten bu indirim hususu ihtiyaridir.

Zorunlu değildir. Ayrıca, dünyanın en pahalı yakıtlarından birini kullanarak taşımacılık yapan firmaların (gerek insan gerek yük taşısınlar) bireysel müşterilere göre topluma sağladığı avantajlar, dolaylı olarak 80 milyona yansıyan avantajlardır. Eğer bu oranlarla oynarlarsa, maalesef aynı oran öğrenci servislerinden tutun, soframızdaki yemeğe kadar tüm alanlara yansıyacaktır. Zaten bıçak sırtında bir kazancımız var.

Yüzbinlerce meslektaşımız bu indirimler sayesinde kâr elde edebiliyor. Fakat görüyoruz ki akaryakıt sektöründe yapılacak seçimler, kurulacağını duyduğumuz bir derneğin de oluşu; bu durumu bir seçim malzemesi haline getirmiştir.

EPDK milletin kurumudur, Bakanlık milletin bakanlığıdır. 80 milyonu birebir yansıyacak bu düzenleme, toplumda büyük bir gerilim yaratacaktır diye düşünüyorum.

Tartışmaya konu olan satışın tüm akaryakıt satışlarına oranı sadece yüzde 16’dır. Bu yüzde 16 onları yıkmaz. Hepimiz aynı gemideyiz. Zaten ihtiyari olan bu imkanı kullanmamızı engellemesinler ki ulaşımcılar da biraz yaşasınlar. Petrol işverenlerine baktığımız vakit bulundukları şehrin en zenginleri olduklarını görmekteyiz. Bu kimselere karşı vatandaşını korumak, Bakanlığın bir görevidir diye düşünüyorum. Sayın Bakanımızdan ve EPDK’dan ricam, bu hassasiyetler ışığında konuyu ele almalarıdır. Bu indirimleri kayıt dışına itmeyelim. Altının çizilmesi gereken bir netice de taşımacılık sektöründe bu indirimlerin kalkması olasılığında 10 numara yağ kullanımının da artacak olmasıdır. Seyir güvenliğini, insan hayatını tehlikeye atarak, kayıt dışına itilen bir pazar oluşturulmamalıdır. Düzeni düzensizliğe, kayıt dışına itmek doğru değildir diye düşünüyoruz.

İnanıyorum ki EPDK böyle vahim neticelere yol açacak bir karar almayacaktır. Biz bu inançla dağıtım şirketleriyle, sendikalarla görüşmeye de hazırız. Ancak bilinmeli ki, bu düzenlemenin önüne geçebilmek adına konuyu Meclis’e de, Sayın Başbakanımıza da, Sayın Cumhurbaşkanımıza kadar da taşımaya kararlıyız.

 

Ticare araçlara MTV ödemesi abesle iştigaldir

Bütçedeki açıkları kapatmanın en kolay vergi alma yolu akaryakıta zam, MTV’ye zam olmamalı. Mutlaka kazanandan alıp kazanmayandan almayan yeni bir düzenleme hayata geçirilmeli. MTV’de yüzde 40’lık zam neyin karşılığıdır? Enflasyon oranı bellidir. MTV zaten Türkiye’de düşük değildi. Özellikle ticari araçlarda böyle bir yük yüklemek acınası bir durumdur. Esasen ticari araçların MTV ödemesi abesle iştigaldir.

Zaten inanılmaz bir maliyet yükü altında ezilen taşımacılık sektörü, köprü, otoyol, yakıt, sigorta maliyetleri ile boğuşurken onu bir de böyle afaki bir MTV yükü altına sokacak olmak inanın kabul edilebilecek bir fikir değildir. Bütçeyi denkleştirmenin başka yolları mutlaka bulunmalıdır.

Dolaylı noktalara yüklenilmesi bizim gibi alt sektörlerdeki bunalımı artırmaktadır. Yüzde 40’lık rakam özel kullanılan otomobillerden alınabilir. Bizim sektörümüz kendini 15 senede amorti eden fakat 5 senede kullanım ömrünü yitiren araçlarla çalışıyor. Tüm bu yüklerin üzerine eklenecek yüzde 40 zam bu sektörü işlemez hale getirecektir. Ben inanıyorum ki karar vericiler bizim bu söylediklerimizi de dikkate alarak hakkaniyetli bir karar alacaklardır.

Bu vesileyle tüm meslektaşlarıma hayırlı haftalar diliyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."