• Dolar Alış / Satış: 3.832 / 3.839
  • Euro Alış / Satış: 4.532 / 4.54
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Anadolu’dan gelen sese firma sahipleri kulak vermelidir!

14 Şubat 2017
Anadolu’dan gelen sese firma sahipleri kulak vermelidir!

GEÇEN Hafta Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan sayın Binali Yılıdırım ve ilgili Bakanlıkların katılımlarıyla Ankara’da TOBB Ekonomi Şûrası yapıldı. Şurada sektör sorunları, gruplar halinde hızlı şekilde sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili Bakanlara taktim edildi. Sektörlerin mensupları dertlerini anlatırken, sayın Cumhurbaşkanı ise kendilerinden istihdam yaratmalarını talep etti ve “ Türkiye’deki işsizlik sorunu çözmemiz gerekiyor, herkes taşın altına elini koymalı. Biz devlet olarak yeni düzenlemeler yapıyoruz. Hükümetimiz de bu konuda gerekli kararları alıyor, istihdam desteği sağlıyacaklar ve teşvik edecekler. Bu noktada iş dünyasının da hayatın normale dönmesi, işsizliğin azalması ve ekonominin canlanması için gerekli hamleleri yapması gerekiyor.

İşsizliğin azaltılması bakımından sektör temsilcileri sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan talepte bulundu. Şurada adeta istihdam adına bir pazarlık yaşandı. Ve sonuçta bir kısım giderlerin devlet tarafından karşılanması sözü alındı. Tabii şurası çok net; otomotiv sektörü çok ciddi istihdam yaratıyor. Ayak üstü bir söz değil de, kalıcı bir destek sağlanmalı. İşsizlik büyük problem; Türkiye’nin bu yarasına hepimizin merhem olması gerekiyor. Temsilciler, tüm bunları kendi sektörlerine anlatacaklarını söylediler.

Ben de, karayolu taşımacılarını temsilen öncelikle 3. Köprü mecburiyetinin sektörde yarattığı sıkıntıyı dile getirecek, çözüm talebinde bulunacaktım. Ama sayın Cumhurbaşkanımızın istihdamla ilgili erken çıkışı, bunu kendisine anlatma fırsatı vermedi. Taleplerimizden birisi, yolcu biletlerindeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi oldu. Ki  konunun Ekonomi Bakanlığı tarafından değerlendirileceği ifade edildi.

Bir de ilgili bakanlıklar ve sektör temsilcilerinden oluşacak bir ‘Danışma Kurulun’un oluşturulmasını talep ettik. Ancak sonuç ne olur bilemiyoruz; çünkü belirttiğim gibi bu hızlandırılmış bir ekonomik şura… Yani kış aylarında işsizliği azaltmak, ekonomiyi canlandırmak amacıyla erkene çekilmiş bir şura olarak değerlendiriyoruz.

Öyle ki 4 meclisten sadece 1 tanesi konuşma yapabildi. Neticede bu şuranın, istihdam konusunda olumlu bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum. Esas şurayı, sayın Başbakanımızın katılımıyla şubat sonunda gerçekleştirmeyi düşünüyorlar. Bizler de dertlerimizi sektör bazında orada anlatma şansı bulacağız. 3’er 4’er dakika konuşma şansımız olacak. Biz de burada daha önce olduğu gibi ‘5 sorun 5 çözüm önerimiz’i tekrarlayacağız.

Sonuç olarak her sekörün kendine has birtakım özellikleri var, mevsimleri var… Biz yolcu taşımacıları olarak en sıkıntılı süreci yaşıyoruz. Sömestr tatilini de atlattık, şu anda sektörün dibe vurduğu bir dönem…

Yaza daha moralli girmemiz için kendi aramızda yapacak çok şeyimiz olduğunu defalarca yazdık. Ben bu konuda çalışmaları başlatıyorum; bazı harcamaları kısması ve giderleri kontrol altına alması için sektöre olan çağrımı yineliyorum. Çünkü giderler kontrol altına alınmazsa, bunun en büyük zararını önce patronlar görecekler. Sonra da aşağıdakiler…

Kendimizi kontrol edemez isek, sektörde artış yerine daralma olacaktır. Bakın bizde otobüs başına yer hizmetleriyle birlikte ortalama 11 personel düşüyor. Bu yükü, bu sektör bu şartlarda taşıyamaz! Mutlaka tasarruf teklifleri almalı, fiyatları makul düzeyde tutmalıyız. Anadolu’da kıpırdanmalar başladı; ‘servisleri birleştirelim, terminali acenteleri birleştirelim’ gibi talepler geliyor. Sektörün yatırımcıları, öncüleri ve duayenleri bu ayak seslerini duyup, biraz da kendilerinin önlem almaları gerekiyor. Unutulmasın; yanlış yapılanmaların önüne geçilmesi için, tepeden aşağıya doğru gidilmesi lazım. Aşağıdan yukarı gelirse, zararı büyük olur, rekabeti büyük olur. Yani zararı zarar ile karşılamış oluruz. Bunun için sektörün büyükleri bir araya gelecekler, giderleri gözden geçirip, ‘nerden ne tasarruf yapabiliriz’i bulup tasarrufa geçecekler.

“Gelirleri artıramıyoruz, giderleri nasıl kısıtlayabiliriz. Gelen parayı nasıl koruruz, nasıl daha az harcarız”ın mantığı ile bir araya gelinmedikçe, çözüm üretmek mümkün değil.

Devletten düzenleme dışında talep edeceğimiz bir şey olmadığını görüyoruz, ama kendimizin yapacağı çok şeyin olduğuna inanıyoruz. Servis, akaryakıt, terminal, komisyon, ikram ve sigorta vs. bütün bunların masaya yatırılması lazım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."