• Dolar Alış / Satış: 3.832 / 3.839
  • Euro Alış / Satış: 4.532 / 4.54
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Çalıştay bir dönüm noktası olacaktır…

20 Şubat 2017
Çalıştay bir dönüm noktası olacaktır…

İŞLER durgun olsa da, sektör hayli hareketli…  Bunun nedeni artan sorunlar ve bu sorunlara çözüm getirme arayışları. Sektörün sivil toplum kuruluşları, son zamanlarda ortak hareket edip, Ankara nezdinde önemli girişimler gerçekleştiriyor. Ankara’da TBMM’de yapılan son toplantı, adeta bir final niteliğindeydi. Bizzat katılan birisi olarak, bu tarihi toplantı için ‘iyi bir başlangıç’ ibaresini kullanmıştım.

Nitekim gelişmeler bu öngörümü doğrular nitelikte. Bilindiği gibi, TBMM’deki toplantıda, yılın ilk aylarında geniş katılımlı bir çalıştayın hayata geçirilmesi karara bağlanmıştı. Bu çok önemli bir adım olacaktı.

Çalıştay Kara Ulaştırma Genel Müdürü sayın Saim İlçioğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle bir hafta ertelenmişti. Sektör tarihinde bir ‘ilk’ olan çalıştay, 11 Şubat tarihinde Wow Hotel’de gerçekleşti.

Toplantıya, sektörle ilgili bakanlık temsilcileri ve bürokratların yanı sıra, yurdun dörtbir yanından gelen çok sayıda sektör mensubu da katıldı.

Açılış konuşmalarının tamamında, ‘değişim’ isteği öne çıktı. Gerek sivil kuruluşlarımızın başkanları olsun, gerek katılımcılar olsun, gerekse de bakanlık yetkilileri; herkes mevcut kanun ve yönetmeliğin ihtiyaçlara yanıt veremez hale geldiğini dile getirip, gelecek vizyonu doğrultusunda yeni bir mevzuata ihtiyaç olduğunu ifade ettiler.

Toplantıya öncülük eden TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi, TOF, TOFED, UYOF ve IPRU’nun çalıştay öncesi hazırlamış olduğu bir mevzuat önerisi raporu vardı. Rapor toplantıda madde madde okundu, bu konuda görüşler dile getirildi.

Mutabık olunan öneriler de hayli fazlaydı; ancak kimi öneriler vardı ki, büyük tartışmalara neden oldu.

Özellikle de özmal konusunda.

Kuruluşların hazırladığı öneri paketinde, 1 özmala 5 kiralık şartı yer alıyordu. Sektör adına söz alanların büyük kısmı, bu öneriye itiraz etti.

Uygulamanın sistemi daha da tıkayacağını dile getiren sektör mensupları, 1’e 2’nin daha mantıklı olacağını söylediler. Tartışmalar oldu, farklı fikirler dile getirildi; ancak hiçbiri bu çalıştayın değerini etkileyecek şeyler değil.

Çalıştay, belirttiğim gibi sektör tarihinde bir ilk… Önemli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Ancak en fazla inandığım şey ise, bunun devamının geleceğidir.

Bakanlık yetkilileri, karşılarında derslerine çok iyi çalışmış, olgun şekilde tartışan, zengin içerikli fikirler sunan sektör mensuplarını gördüler.

Bu da şu anlama geliyor ki; bundan böyle bizlere daha fazla yanaşacaklar, daha fazla dinleyecekler.

Bu değerli çalıştayın hayata geçirilmesinde büyük emeği olan başta TOBB sektör Meclisi olmak üzere tüm sivil kuruluşlarımıza ve tabii ki bakanlıklarımıza teşekkür ediyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."