• Dolar Alış / Satış: 3.832 / 3.839
  • Euro Alış / Satış: 4.532 / 4.54
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

ÇALIŞTAYIN ARDINDAN

20 Şubat 2017
ÇALIŞTAYIN ARDINDAN

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisimizin organizasyonunda, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün geniş bir ekip ile katıldığı; içerik olarak kapsamlı ama sektörel katılımcı olarak kısıtlı bir çalıştay 11 Şubat’ta İstanbul’da düzenlendi.

Öncelikle buradan Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Genel Müdürü sayın Saim İlçioğlu beye teşekkür etmek istiyorum. Malum; daha önce de defalarca çalıştay ihtiyacını dile getirmiştik genel müdür haleflerine. Ancak kendisi göreve gelir gelmez bu konuya eğildi ve vakit kaybedilmeden de çalıştay yapıldı.

Bakanlık yetkilileri de yine üzerlerine düşen ön hazırlığı yaparak çalıştaydaki yerlerini almışlardı. Daire Başkanı sayın Mahmut Gürses ve İstanbul Bölge Müdürü sayın Cem Murat Yıldırım, katılımları ve katkılarıyla da çalıştayın ilerleyişine ışık tuttu. Kendilerine ve diğer bakanlık yetkililerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Çalıştayın gerçekleştirmesini sağlayan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Yıldırım’a ve TOFED-TOF-UYOF yönetimlerine ile çalışanlarına da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Malum sektörümüzde ille de hep aynı kişiler uğraşsın ki bir organizasyon yapılsın. Bu kuruluşlar ve yöneticileri de olmasa sanırım bizim sektörümüzde hiçbir organizasyon yapılmayacak.

Son bir teşekkür de sektörümüz için büyük çaba harcayan, gelişmesi ve profesyonelleşmesini adeta kendisine misyon edinen Sayın Doç. Dr. Kemal Karayormuk’a. Hocamız bu işlerin içine girdiğinden beri daha başarılı organizasyonlar ve toplantılar yapar olduk.

 

Çalıştayın Getirdikleri

Sayın İlçioğlu, çalıştayda bizleri dinlemek istediklerini, burada alacakları notlar ile genelin mutabık olduğu konulara hazırlayacakları taslakta yer vereceklerini, belge sayısında azalma ve yönetmelikte muğlâk kalan ifadelerin sadeleştirilip netleştirileceğini belirtti.

Yani, kısa süre içerisinde yeni bir yönetmelik yayınlanacak. Bu da sektörün geleceğine yön vermek açısından son derece önemli bir gelişmedir.

Karşısında uzun zaman sonra kamu otoritesini gören birçok meslektaşımız, başta Yavuz Sultan Selim Köprüsü, KDV-ÖTV ve sigorta gibi büyük sorunlarımızı dile getirdi. Ancak hem bu çalıştayın konusu Karayolu Taşıma Yönetmeliği mevzuatı olduğu için hem de bu tür konuların muhatabı siyasiler olduğu için bu konulara çalıştayda çözüm getirmek söz konusu değildi. O yüzden dolayı çalıştay haberlerini okuyan sektör mensuplarına bu konuların niye konuşulmadığını böylece ifade etmiş olayım.

 

Gelelim çalıştay içeriğine.

Genel Müdürlük yetkilileri bir sunum yaparak; otobüs sektörünün tamamını kayıt altına alınacağını yeni elektronik sistem ile bilet satış sistemlerimizin bağlı olduğu, başta güvenlik sebebi ile olmak üzere yolcuların kimlik bilgilerinin kayıt altına alındığı ve bakanlığa verilen güzergâh, fiyat ve sefer tarifelerine uyup uyulmadığının kontrol altına böylece alınacağını ifade ettiler.

Bu sistemin sektöre faydası olacağı şüphesizdir. Ancak illa ki geçiş sürecinde sorunlar yaşanacaktır ve bu sistem karşılıklı katkılar verilerek mükemmele yakın bir çalışma sistemine kısa sürede ulaşacaktır. Yeter ki bizler sabırla bunu yapmak için çaba sarf edelim.

Çalıştayda ne yazık ki daha önce katıldığım hiçbir çalıştayda görmediğim bir yöntem izlendi. Normalde bu tür çalıştaylarda katılımcılar mümkün olduğunca benzer gruplara ayrılır ve belli başlı konular üzerinde her bir katılımcının fikrini beyan edebildiği bir sistem oluşturulur. Ancak biz burada çalıştay değil de daha ziyade mevzuat toplantısı yaptık.

Toplantıyı düzenleyen federasyon yönetimleri ve TOBB sektör meclisi üyelerinin belirledikleri yaklaşık 39 madde üzerinden katılımcılara söz vererek madde madde ilerlenen bir yöntemle yönetmelik üzerine fikirlerimizi tartıştık.

Bu 39 maddenin bir kısmı üzerinde genel bir sulh söz konusu iken bir kısmı üzerinde ise fikir ayrılıkları oldu tabi ki.

Sonuç olarak, katılımcıların birçoğunun sessiz sedasız oturmasına rağmen, genel müdürlük yetkilileri yönetmelikle ilgili değişim sinyalini verdi ve bu bizi umutlandırdı. Umarım kısa sürede bu değişiklikler yapılır ve bizler doluluk oranları ve karlılıklarımızı arttırabiliriz…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."