• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Doğulu otobüsçüler, ‘Urfa  Zirvesi’nde bir araya geldi

11 Nisan 2017
Doğulu otobüsçüler, ‘Urfa  Zirvesi’nde bir araya geldi

Radikal kararları ve uygulamalarıyla sektörde yeni bir ‘girişim’ başlatan Doğulu otobüsçülerin yoğun toplantı trafiği sürüyor. Urfa’da buluşan otobüsçüler, sağlanan güçbirliğinin daha kalıcı hale getirilmesi konusunda hemfikir oldu…

DİĞER taşıma modlarıyla yaşanan haksız rekabetin de etkisiyle, şehirlerarası otobüsçülük sektörü son yıllarda ciddi şekilde kan kaybetmeye başlamıştı. Akla gelen yegane çare, devletten mazot desteği, vergi desteği istemek olmuştu. Aslında devlet baştan da ‘yok, olmaz’ demişti ama, bir umut işte bunun peşine epeyi bir süre takılmış olduk. Sonunda gerçeği gördük; devlet, ‘Sen kendi hesabını bil, kendi yağında kavrulmayı öğren’ dedi. Bu çıplak gerçek, sonunda otobüs firmalarını harekete geçirdi. Herkes kendi çaresini üretme arayışına girdi. Çok şey dillendirildi; servisleri kaldırmak da bunun başında yer aldı. Ancak netice itibariyle çok fazla da yol katedilmedi. Taa ki Doğu ve Güneydoğulu otobüsçüler yeni bir girişim ve yeni bir sinerji başlatana kadar. Bildiğiniz gibi; Diyarbakır’da faaliyet gösteren tüm firmalar, ortak aldıkları kararla şehiriçindeki tüm yazıhaneleri kapattı. Servisleri zaten daha önce kaldırmış olan Diyarbakırlı otobüsçünün yeni girişimi, bir anda bütün güneydoğuyu sardı. Öyle ki, illerin neredeyse tamamında artık ücretsiz servisler yok, şehiriçi yazıhaneler yok. Bir de Doğu bölgesi artık reel bir fiyat politikası da yürütüyor. Tüm bunların sonucunda belki bu ölü sezonda ceplerine pek para girmedi; ama zarar da etmediler.

Yeni uygulamayla sezonda hakkıyla kâr elde etmeyi hedefliyorlar. Dedik ya, girişim hızla yayılıyor. Hali hazırda 50’yi aşkın firma, servisler, yazıhaneler ve reel fiyat konusunda ortak düşünüyor, ortak hareket ediyor. Hedefleri, yakaladıkları bu birlikteliği kalıcı kılmak ve mümkünse sektörün tamamına yaymak. Doğulu otobüsçüler, bu amaçla pekçok ilde toplantılar düzenliyor.

Metropollerdeki ilk toplantısını EBOD’un büyük desteği ile İzmir’de gerçekleştiren bölge otobüsçüleri, ardından İstanbul’da genişletilmiş bir toplantı yapmıştı. ‘Girişimciler’, geçen hafta da Şanlıurfa’da bir araya geldi. Toplantıya, sürecin içerisinde yer alan firma temsilcilerinin tamamı katıldı. Katılamayan çok sayıda firmadan da, mesajlarla destek bildirildi. Toplantıya katılanlar, sadece bugün değil, sezonda ve sonrasında da aynı ilkeler doğrultusunda birlikte hareket etme yönünde irade ortaya koydu.

Toplantının ev sahipliğini yapan Şanlıurfa Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri Derneği Başkanı Fuat Altun; yaşanan olumsuzluklar nedeniyle gidişata müdahale etmenin zamanı geldiğine dikkat çekerek, “servis ve şehiriçi yazıhane masrafları, firmalar için çok büyük yük. Belki bugün ikrama dokunamıyoruz ama, en azından bu kamburlarımızdan kurtulabiliriz. Diyarbakırlı meslektaşlarımızın radikal bir kararla servis ve yazıhaneleri kaldırması, özellikle havayoluyla rekabette büyük kan kaybeden doğu illerimizde büyük kabul gördü. Bunun sonucudur ki, artık güneydoğunun neredeyse tamamında yazıhaneler kapatıldı, insanlar yok fiyatına yolcu taşımayı bıraktı. Tamam; biz fedakâr insanlarız, gücümüzün çok çok üstünde yolcumuza en iyisini sunduk, sunmak da istiyoruz; ancak mevcut koşullar artık bazı şeyleri kaldıramıyor. Bu sektör yaşamalı diyen herkesin mutlaka gidişata müdahale etmesi gerekir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."