• Dolar Alış / Satış: 3.832 / 3.839
  • Euro Alış / Satış: 4.532 / 4.54
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

IPRU’ya destek vermek hepimizin görevi olmalıdır

20 Şubat 2017
IPRU’ya destek vermek hepimizin görevi olmalıdır

OCAK-şubat ayı bizim için hızlı bir dönem oldu. Bildiğiniz gibi TBMM’de yaptığımız görüşmede, yılın ilk çeyreğinde bir çalıştay yapılmasını kararlaştırmıştık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi, TOFED, TOF, UYOF ve IPRU olarak geçen hafta çalıştayımızı gerçekleştirdik. Bu çalıştayı önemli kılan nokta ise, sektör temsilcilerimizin yanı sıra ilgili tüm bakanlıklardan temsilcilerin hazır bulunmasıdır hiç kuşkusuz…

Çalıştayın ana teması belgelerin sadeleştirilmesi ve ulaşımın yeniden düzenlenmesi oldu.

Her zaman söylediğimiz bir şey vardı; Taşıma Kanunu ve yönetmeliği, çıktığı günden bu yana süreci yönetti. Ancak bizim 2030-2040’ları hedef alan yönetmeliklere ihtiyacımız var. Sadeleştirilmiş, kolay, akıllı sistemlerin daha yoğun kullanıldığı bir yönetmeliğe ihtiyacımız var. Ulaştırma Bakanlığımızla bunları görüştük; neler yapılabileceği konusunda fikir yürüttük. Onların da bizimle aynı fikirde olduğunu sevinerek gördük. Bu noktada çalıştayımızın hayata geçmesinde değerli katkıları olan Ulaştırma Bakanlığımıza, Karayolu Genel Müdürlüğümüze ve ilgili bürokratlara buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Güzel bir toplantı oldu, yüksek bir katılım vardı, ilgi de hayli yoğundu. Bundan dolayı meslekdaşlarıma da teşekkür ediyorum… Ben bu çalıştayın önemli bir süreci başlattığına inanıyorum. Daha katılımlı, daha etkili buluşmaların bundan sonraki süreçlerde devam edeceğine inanıyorum.

 

BİLDİĞİNİZ gibi Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU), yolcu taşımacılığında beklentileri karşılamayan bir uluslararası birlikti. Bu noktada büyük bir boşluk söz konusuydu. Dünyada artık bir ekol olan biz Türkiyeli karayolu yolcu taşımacıları, bunun üzerine harekete geçtik ve Türkiye merkezli ilk uluslararası örgüt olan Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği’ni (IPRU) kurduk. IPRU, kısa sürede kendi coğrafyamızı, kendi eksenimizi, Kafkaslar, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika ve hatta Uzakdoğu’yu kucaklayan bir örgüt konumuna geldi.

Bildiğiniz gibi; IPRU, sayın Başbakanımızın emriyle kurulan bir örgüttür de aynı zamanda… Bu noktada IPRU’nun kurulmasında ve bugünlere getirilmesinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Hepimizin bu örgüte sahip çıkması, değerini bilmesi ve desteklemesi de zaruridir. Türkiye’nin ikinci el otobüslerini ve hizmetlerini ihraç etmesi gerektiğini sık sık dile getiriyorum. İşte bu noktada IPRU’nun çok büyük rolü olabilir. Dolayısıyla IPRU’nun en az otobüsçüler kadar otomotivcileride ilgilendirdiğini söylememiz lazım.  Bildiğiniz gibi bir Türk şirketi olan Metro Turizm, Gürcistan’daki yolcu taşımacılığının hakimi durumunda. Balkanlarda yine birçok Türk şirketi var. Bu konunun bir üst idareye taşınıp desteklenmesi lazım. Hizmetin daha profesyonel hale gelmesi ise imkanların genişletilmesi ile mümkün. Bu anlamda IPRU Genel Başkanımız sayın Fatih Tamay bey, yöneticiler Birol Özcan Bey, Mehmet Erdoğan bey, ben ve Mevlüt İlgin Bey ile birlikte Ankara’ya gittik.

Durumu sayın Ulaştırma Bakanımıza anlattık; (biliyorsunuz kendisinin de sonuna kadar bize destek olma sözü vardı) özellikle Türkiye’nin ‘otobüs mezatı’ haline getirmesi gerektiğinin önemine bir kez daha vurgu yaptık. Bunun yanı sıra TOSEV’in önemi konusunda da bir kez daha bakanımızı bilgilendirdik.

Gerek sayın Bakan ve gerekse de bürokratlar, yetki sınırları içerisindeki şeylere destek olabileceklerini ifade ederek bu konuda diğer bakanlıkların ve TOBB’un da devreye girmesi gerektiğinin altını çizdiler. Buradan söylüyorum; biz TOBB olarak bu konuda etkili şekilde devreye gireceğiz.

Bize çok yakın ilgi gösteren, sorunlarımıza çözüm noktasında gerekli desteği vereceğini dile getiren Bakanımız sayın Ahmet Arslan’a teşekkür ediyorum. Özellikle ‘mezat’ konusunda ısrarlıyız. 2. el araçlar ne kadar yurt dışına ihraç edilirse, araçlarımızı o kadar yenileme şansımız olacaktır. Bu da üretimi, istihdamı artıracaktır.

Dolayısıyla başta otomotivciler ve devlet olmak üzere herkesin bu konuda elinden geleni yapması gerekiyor. Şu noktaya dikkat çekmek istiyorum; biz sivil toplum kuruluşları olarak kendi aramızda çok iyi ilişkiler kurabilirsek ve diğer kuruluşlarla olan diyaloğu artırabilirsek çözüm yolunda elimizi güçlendirmiş oluyoruz. Bu arada İçişleri Bakanlığımızdan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı sayın Mehmet Akdeniz’i de makamında ziyaret edip, kendisine teşekkür ettik. Kenan Aydoğan bey, çalıştayımızda bize büyük bir katkı sağladı. Şunu gördük ki, bizim mutlaka trafik güvenliği konusunda da çalıştay yapmamız gerekiyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."