• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kesatta çıkış yollarına odaklanmak gerekiyor

4 Ekim 2017
Kesatta çıkış yollarına odaklanmak gerekiyor

OKULLARIN açılmasıyla birlikte, sezon sona erdi ve sektörümüz uzun bir kesat dönemine girmiş oldu. Her geçen yıl koşullar bizim için biraz daha zorlaşıyor, sektör olarak biraz daha güç kaybediyoruz.

İşler açısından çok parlak sayılacak bir sezon değildi bu sene… Daha büyük doluluklar bekliyorduk: Daha çok ek seferler yapacak, daha fazla yolcu taşıyacak ayakta kalma gücümüzü artıracaktık. Beklentilerimizin gerisinde kaldık. Dolayısıyla kesatta daha fazla zorlanacağız.

Bu arada bizim de sektör olarak yeni çıkış yollarına odaklanmamız gerekiyor. Şurası artık net; bizim bir takım kamburlarımızdan, bir takım giderlerimizden kurtulmamız, hat planlamalarımızı verimlilik temelinde yeniden düzenlememiz gerekiyor. Kesinlikle yapılmaması gereken şey, otobüsleri boş yola çıkarmak olmalı. Mümkün olduğu kadar dolulukları artırmamız lazım. Artık sınırsız ikramları bile tartışmamız gerekiyor.

Hele servisler; özellikle büyük otobüs firmalarımızın kaldırabileceği yük olmaktan çıkmıştır.

Tabii bir de şehiriçindeki yazıhanelerin sırtımıza bindirdiği yük var…

Hatırlanacağı üzere doğulu meslektaşlarımız, sezon öncesi bu yükten kurtulmak için şehiriçindeki tüm yazıhaneleri kaldırmıştı.

Ne oldu, yolcu sayısı mı azaldı hayır. Ama bir şey oldu, yazıhanelere giden paralar, firma sahiplerinin cebine girmeye başladı.

Çok cesur adımlar bunlar… Sektörümüzün bundan sonraki süreçlerde bu tür değişimleri gündemine alması ve uygulaması gerekiyor.

Dedim ya; uzun bir kesat var… Bol bol düşünmeye, ortak akıl geliştirmeye zamanımız var. Federasyonlarımız ve derneklerimizin de ağırlıklı olarak bu konuya odaklanması gerektiğini düşünüyorum. Şuradan bir noktaya daha dikat çekmek istiyorum; son zamanlarda sektörümüzle hükümet arasında sıcak diyaloglar yaşanıyor. Peki neden; bana göre birlikte davrandığımız içindir…

Dolayısıyla bu birlikteliği korumak ve daha da ileri noktalara taşımak gerektiğine inanıyorum.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."