• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Otogarın konumu ve Yüksek Hızlı Tren…

11 Nisan 2017
Otogarın konumu ve Yüksek Hızlı Tren…

TÜRKİYE’nin siyasi gündeminin yoğun olması dolayısıyla, bazı konular pek öne çıkamıyor. Mesala Yüksek Hızlı Trenler… İki sene önce, özellikle sektörümüzün en gündemlerinden birisi, işte bu yüksek hızlı trenler ve bizlere olan etkisiydi. Ankara-İstanbul hızlı tren hattının devreye girmesiyle, sektörün ‘şah damarı’ konumundaki bu hatta, ciddi yolcu kaybı yaşanacağından kaygılanıyorduk.

Yolcu kaybı oldu; ancak ‘ciddi’si henüz olmadı. Bunun başlıca nedeni, son durağın Pendik olması… Yani hızlı trenin İstanbul’un her iki yakasına tam olarak ulaşamaması.

Yolcu trenin kazandıracağı zamana bakmıyor, çünkü trene gidene kadar o kadar zaman harcayacaktır. Peki hızlı trenin yolcu kaybı açısından sektöre ciddi etkisi olmayacak mı, olacak tabii… Ne zaman; tren Avrupa yakasında Halkalı’ya ulaştığında…

Bakanlık yetkililerinden yapılan açıklamalara bakılırsa, Ankara-İstanbul Yüksek Tren Hattı 2018 yılı sonlarında hizmete açılacak. Trenin istasyonlarına baktığınızda, İstanbul’un adeta göbeği sayılacak noktalarda; Sirkeci, Kumkapı, Bakırköy vs…

Buraya ulaşmak, çok çok kısa sürecek. Üstüne üstlük kısa sürede de Ankara’ya gidebileceksiniz. Ayrıca bir de popülizm yapılır ve fiyatlar otobüsün altına düşürülürse, sorarım otobüse mi gidersiniz, hızlı trene mi? Yani sektör 1,5 yıl sonra şah damarı konumundaki hatta çok ciddi darbe yiyecek.

Bakınız dikkatinizi şu noktaya çekmek istiyorum; tren hattı hizmete girdiği günden bugüne kadar bize neden büyük darbe vurmadı; istasyonlara ulaşmak zor olduğu için. Peki neden bize büyük darbe vuracak, istasyonlara kolay ulaşılabildiği için.

Bu nokta çok önemli… İlk kalkış noktası olan otogarların, tren istasyonlarının, havaalanlarının ve limanların konumu çok çok önemli; hatta belirleyici bile olabilir. Dolayısıyla, özellikle otogarların konumu, ulaşım ve erişilebilirlik açısından sektör açısından hayati öneme sahip. Elbette otogarlarla ilgili başka kriterler de var; bunlar da önemli, ancak tekrar ediyorum belirleyici olan; kolay ulaşılabilirliktir. Bu çerçeveden konuyu ele aldığımızda, Bayrampaşa Otogarı’nın kaldırılması, hele de kentin çok çok dışındaki Arnavutköy taraflarına taşınması, bana göre sektör açısından çok büyük kayıp olur.

Böyle bir proje olduğunu artık biliyoruz. Vakit kaybetmeden, hukuk çerçevesinde kalınmak kaydıyla her türlü girişim yapılmalıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."