• Dolar Alış / Satış: 3.832 / 3.839
  • Euro Alış / Satış: 4.532 / 4.54
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

TARİHİ ÇALIŞTAYIN YANKILARI SÜRÜYOR

20 Şubat 2017
TARİHİ ÇALIŞTAYIN YANKILARI SÜRÜYOR

Temenni: DEVAMI GELSİN!

TOBB Sektör Meclisi öncülüğünde gerçekleşen ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı; ‘Çok yerinde, çok zamanında ve çok doğru adım’ olarak yorumlandı. Sektörün temennisi; devletin bu yapıcı tutumunun devam etmesi ve sorunlara “ortak akılla” çözümler bulunması…

TARİH 11 Şubat 2017; sektör tarihinde ilk kez Ulaştırma ve ilgili bakanlıklardan temsilcilerin de yer aldığı tarihi bir çalıştay gerçekleşti. TOBB Sektör Meclisi’nin öncülüğünde; TOF, TOFED, UYOF ve IPRU’nun desteği ile hayata geçirilen ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı’nda; sektörün geleceğini belirleyecek mevzuat değişikliği ele alındı. Çalıştayı bir cümle ile özetlemek gerekirse; mevcut kanun ve yönetmelik ihtiyaçlara yanıt vermiyor, gelecek vizyonu çerçevesinde yeniden yazılmalıdır!

İşte nasıl yazılacağı, neler yazılması gerektiği bu çalıştayda detaylarıyla masaya yatırıldı ve tartışıldı. Çalıştayı organize eden ilgili sivil kuruluşlar, anket verilerinden faydalanarak da ortak bir öneri paketi hazırlamıştı. Bu öneriler tek tek okundu, üzerinde tartışmalar yapıldı. Kabul eden de vardı eleştiren de; ama şurası net ki, çok olgun, seviyeli ve zenginleştirici bir oturum oldu. Sektörün görüşlerini almaya geldiği açıkça gözlenen bakanlıkların yetkilileri de, yapıcı duruşu ile çalıştayı daha verimli kıldı.

Sektör Meclisi Danışmanı Kemal Karayormuk’un akademik yetkinliği ile sunum yaptığı çalıştay, açılış konuşmalarıyla başladı. Söz alan başkanlar ve bakanlık yetkilileri, değişikliğin neden zaruri olduğuna dair vurgu yaptılar. İlk sözü alan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, diğer taşıma modlarının yükselişinin sektörde daralmaya neden olduğunu dile getirerek, sektörün yeni bir çalışma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi. Mevcut yönetmeliğin eskidiğine de dikkat çeken Özcan, özellikle belgelerle ilgili radikal değişimlerin şart olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu da, sektör görüşlerinin kendilerine ışık tutacağına vurgu yaparak, “Hali hazırda 53 taşıma belgesi var. Bunları yönetemez duruma geldik. Sadeleşme şart” dedi. Ulaşımın akıllı sistemlerle daha fazla kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen İlçioğlu, bakanlığın bu konuda önemli bir proje üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, da Ak Parti döneminde çıkarılan kanun ve yönetmeliğin sektörü kayıt altına aldığını, dolayısıyla önemli olduğunu dile getirerek, “Ancak mevzuat artık yeni duruma yanıt veremez duruma geldi. Bizi gelecek vizyonu doğrultusunda 2050’lere taşıyacak ve ulaşımın önündeki engelleri kaldıracak düzenlemelere gidilmesi artık ihtiyaç haline gelmiştir. Bu ve bundan sonraki toplantılar, yeni mevzuata ışık tutacaktır” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay da, sorunların dile getirilmesi ve çözüme kavuşturulması noktasında bu çalıştayın çok önemli bir işlev göreceğine vurgu yaparak, sektörün kurumsallığa ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin karayolu yolcu taşımacılığında örnek bir sisteme sahip olduğunun da altını çizen Başkan Tamay, araç ve hizmet ihracatı noktasında IPRU’nun önemine dikkat çekti.

TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin de, sektörün en önemli sıkıntılarından birisi haline gelen otogarlar meselesinin, artık yerel değil genel bir anlayışla yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi. İlgin, otogarlarla ilgili tüm tarafların temsil edileceği bir komisyon kurulması gerektiğinin de önemine vurgu yaptı. Daha sonra söz alan TOF Genel Sekreteri Nusret Ertürk ise, ağırlıklı olarak turizm taşımacılarının mevzuattan kaynaklanan sıkıntılarını dile getirerek, turizm taşımacılığının kanun ve yönetmelikte yeniden ve net şekilde tanımlanması gerektiğini söyledi.

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Daire Başkanı Kenan Aydoğan da, otobüslerdeki sivil polis uygulamasının sonuçları ve trafik güvenliğinin önemi konusunda son derece önemli bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştayın protokol masasında şu isimler yer aldı: (Soldan) TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, TOF Genel Başkanı Yardımcısı Tahsin Yücefer, TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Ulaştırma Daire Başkanlığı Yetkilisi Tolga Acar, Kara Ulaştırma Genel Müdürü Saim İlçioğlu, Ulaştırma Daire Başkanı Mahmut Gürses, İstanbul 1. Bölge Müdürü Cem Murat Yıldırım, IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay…

TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, çalıştayın hayata geçirilmesinde büyük emeği geçen Kara Ulaştırma Genel Müdürü Saim İlçioğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

 

TOF Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Yücefer, Emniyet Genel Müdürü Trafik Uygulama Denetleme Daire Başkanı Kenan Aydoğan’a çalıştaya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."