• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

‘TELİF YASA TASLAĞI’ KAOSA DAVETİYEDİR

9 Mayıs 2017
‘TELİF YASA TASLAĞI’ KAOSA DAVETİYEDİR

Sanatçı ‘sanatını’ kullanıp, Kültür Bakanlığı’na istediği gibi bir telif yasası hazırlattı. TOF Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, “Milleti yok sayan” anlayışla hazırlananan taslağın, toplumda derin yaralar açacak bir kaos meydana getireceğini ifade etti.

TELİFİN yeniden hortlatıldığını belirten Yıldırım, “Milletin bakanlığı; sadece sanatçıları dikkate alarak, kullanıcıların görüşünü almadan bir taslak hazırladı. Taslak bu şekliyle çıktığı takdirde; toplum, sanat ve sanatçıdan kopacak, insanlarımızın haber alma hakkı engellenmiş olacak. Taslak; taşımacılara, restorancılara, otelcilere de bir zulümdür. Otobüse prim hariç 1273 TL’lik 2017 tarifesi çıkarıldı. Öte taraftan 250 metrekarelik yeriniz için yıllık 4 bin 624 lira sadece müzik parası vereceksiniz. Bir de bunun film tarafı var. İşletmeci bunu nasıl ödeyecek? Hem istihdam diyeceksiniz, hem de işleteni iş yapamaz hale getireceksiniz” dedi.

“SANATÇI parasını  zaten radyo ve televizyondan alıyor; ben de bandrol ödeyerek bunu dinliyorum. Yayıncı ise bunun karşılığını reyting oranına göre reklamlarla alıyor. Bir de bunun üzerine benden neden bu kadar yüksek bedelle ücret almak istiyorsun? Diyelim ki ödeyemiyor ve otobüslerden ekranları, radyoları kaldırıp atıyorum; sanatçılar ne kazanacaklar koca bir hiç! Kayıp ise  çok büyük; eğitimin, kültürün ve sanatın değeri düşecek. Bir de bunun yanında ciddi toplumsal olaylar ve kaos yaşanacaktır. Öyle ki, bundan yeni bir terör ortamının bile doğması mümkün. Sanatçıyı polis, milleti de lütfen hırsız yapmayın!”

“SANATÇILARLA bizi karşı karşıya getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Biz, ‘telif hakkı ödemeyelim’ demiyoruz. Realiteye uygun, insaf sınırları içerisinde tarifeler belirlenmelidir. Böyle olmalı; çünkü ödenebilsin. Siz kantarın topuzunu kaçırır, primleri ödeyemez noktaya getirirseniz ya işyerini kapattırırsınız, ya da suç işletirsiniz. Mantık bu galiba; cezalarla daha büyük paralar almak! Kültür Bakanlığı’ndan ricamız, ‘Uygulanması kesinlikle mümkün olmayan bu taslağı onaylamayın. Katılımcı bir anlayışla tüm tarafları dinleyip, herkesin haklarını koruyan uygulanabilir bir yasa hazırlayınız. Biz de bunun için randevu talep ediyoruz”.

“BİZİM tek muhattap olarak kabul ettiğimiz; devlet ve ilgili kurumlarıdır. Oysa şimdi ben, 4 sanatçı birliği ile muhattap oluyorum; ayrı ayrı kapımı çalacak, boğazıma yapışacak. Hani bunlar birleşmişti; şimdi o da yok. Bizim önerimiz net; diyoruz ki, ‘tek bandrol’ ile ücreti devlete ödeyelim. Sanatçı da devletten alsın. Bandrolümüzü otobüsümüzün camına yapıştıralım; muayneden muayneye bunun bedelini ödeyelim. Bundan başka da radyoya televizyona para ödemeyiz. Zorlarlarsa da, arabalarımızdan radyo ve televizyonu kaldırıp atarız. Taslakla, meydan savaşı başlatılmıştır. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdan konuya el atmasını istiyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."