• Dolar Alış / Satış: 3.855 / 3.862
  • Euro Alış / Satış: 4.527 / 4.535
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Toplu ulaşım, politikalarla desteklenmeli

13 Haziran 2017
Toplu ulaşım, politikalarla desteklenmeli

UZMANLARA göre ‘Küresel Isınma’ dünyanın geleceğini tehdit eder noktaya geldi. Çok ciddi karanlık senaryolar da yok değil; kimi uzmanlara göre önümüzdeki 50 yıl içerisinde kıyameti andıracak olaylar başlayacak. Hatta dünyanın en önemli bilim insanlarından birisi, insanların önümüzdeki yüzyılda yaşayabilecek bir başka gezegen bulması gerektiğini bile söylüyor. Tabii gerekli önlemler alınmazsa… Ve tabii hala yapılacak bir şey kaldıysa!

Bu durum üzerine harekete geçen çerve örgütleri ve Birleşmiş Milletler, atmosferi kirleten gazların sınırlandırılması için yoğun çaba gösteriyor.

Bu çerçevede Japonya’da Kyoto Protokolü düzenlenmişti. Protokol; küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası bir anlaşmaydı. Ancak ne yazık ki, dünyayı en çok kirleten Amerika ve Çin gibi ülkeler konuya taraf olmadı ve dünyayı zehirlemeye devam etti.

Son olarak da geniş bir uluslararası mutabakatla Paris İklim Değişikliği Anlaşması imzalandı. Ancak ABD Başkanı Trump, anlaşmaya taraf olmayacaklarını açıklayarak, bu önemli adımın da önüne geçti.

Bilindiği gibi; çevreye duyarlılığı artırmak üzere 1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmişti. Bu önemli gün, her yıl tüm dünyada çeşitli etkinliklerle düzenleniyor.

Atmosferi en çok kirleten olguların başında da egzos gazı geliyor. Öyle ki, kimi uzmanlara göre sera gazı etkisi yapan gazların yaklaşık yüzde 30’undan fazlası egzostan çıkıyor.

Araç sayısı ve kullanımı arttıkça, küresel ısınma bir kat daha artacaktır. Öyleyse yapılması gerekenlerin başında, toplu taşımanın yaygınlaştırılması geliyor.

Toplu taşıma, günümüzdeki en önemli değerlerden birisi ve hatta artık gelişmişliğin ölçütü bile toplu ulaşımın kullanımıyla belirlenmeye başladı.

Evet; özel araç almak herkesin en doğal hakkı. Ancak özel aracınız sürekli kullanmak zorunda değilsiniz; hele de şehirlerarasında…

Yaz aylarında, yüzbinlerce özel araç şehirlerarası yollara çıkıyor.

Oysa bir otobüs 15-16 otomobil demektir ki, bu da çevreye önemli bir katkı anlamına geliyor.

Sadece otobüse değil tabii; uçağa da binebilirsiniz, trene de; yeter ki toplu taşıma olsun.

Daha önce de sıkça dile getirmiştim; devlet temiz bir ülke ve dünya istiyorsa, toplu taşımayı ve taşımacıyı desteklesin; gerekirse sübvanse etsin!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Kategoriler

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

UYARI ; "gulegule.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Güle Gele Gazetesi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez."